13 czerwca

Tego dnia, w 1773 roku, urodził się Thomas Young, angielski fizyk, lekarz i w ogóle człowiek renesansu, tyle że w epoce oświecenia 😉 Interesował się tak wieloma zagadnieniami, że został nazwany „ostatnim człowiekiem, który wiedział wszystko". Dla fizyki szczególnie przysłużył się badając światło. Przeprowadził serię doświadczeń wykazujących jego falową naturę, w tym wykazał na podstawie polaryzacji, że światło jest falą poprzeczną i podał przybliżoną długość fali dla światła widzialnego. Najbardziej znany jest ze słynnego doświadczenia z podwójną szczeliną (znajduje się na liście 10 najpiękniejszych doświadczeń z fizyki), które wykazało falową naturę światła, a z modyfikacji tego eksperymentu korzysta się do dziś. Young zajmował się także teorią sprężystości, przez co został uwieczniony w module Younga określającym podatność na odkształcanie liniowe materiału.

Również tego dnia, w 1831 roku, urodził się James Clerk Maxwell, szkocki fizyk i matematyk. Zajmował się głównie termodynamiką i elektromagnetyzmem. Opracował rozkład prędkości cząsteczek gazu doskonałego (nazywany jego nazwiskiem). Stworzył metodę i pod jego nadzorem wykonano pierwszą kolorową fotografię. Najbardziej jednak kojarzy się ze słynnymi równaniami unifikującymi elektryczność z magnetyzmem, co było nie lada przełomem w tamtejszej fizyce. Na podstawie tych równań, Maxwell wykazał również, że może istnieć coś takiego jak fala elektromagnetyczna i podał prędkość jej propagacji (która bardzo dobrze zgadzała się z wyznaczoną wtedy prędkością światła), co naprowadziło go do stwierdzenia że światło jest właśnie falą tego typu. Możemy go spotkać w koncepcji demona Maxwella, a także w systemie CGS przy jednostce strumienia magnetycznego: 1 Mx.

PS Taka ciekawostka, Clerk to nie drugie imię, ale pierwszy człon nazwiska. Więc hiperpoprawnie powinno się mówić „Równania Clerka Maxwella" itd 😉

scroll to top