8 sierpnia

Tego dnia, w 1901 roku, na świat przyszedł Ernest Orlando Lawrence, amerykański fizyk. Jest wynalazcą pierwszego urządzenia umożliwiającego prawdziwe badania w fizyce cząstek wysokich energii – cyklotronu. Za swój wkład w naukę, w 1939 roku otrzymał Nagrodę Nobla, a pierwiastek o liczbie atomowej 103 został nazwany na jego cześć.

Również tego dnia, ale w 1902 roku, urodził się Paul Adrien Maurice Dirac, brytyjski fizyk teoretyk. Jeden z twórców mechaniki kwantowej. Zawdzięczamy mu opis relatywistyczny funkcji falowej, z którego wynika m.in. istnienie spinu (równanie Diraca). Opracował też statystykę cząstek o spinie 1/2, czyli fermionów (chociaż trzeba dodać, że niezależnie zrobił to także Enrico Fermi, więc można spotkać się ze statystyką Fermiego-Diraca). Na podstawie swoich równań, przewidział także istnienie antymaterii. Za wkład w rozwój mechaniki kwantowej, wraz z Erwinem Schrödingerem, otrzymał Nagrodę Nobla w 1933 roku.

Również 8 sierpnia, ale w 1931 roku, urodził się Roger Penrose, brytyjski fizyk i matematyk. Wraz z Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w OTW. Stworzył także matematyczne podstawy opisu czarnych dziur. Penrose zajmuje się takimi zagadnieniami jak ruch po hiperpowierzchni, kwantowa grawitacja i teoria twistorów. W matematyce znany z także z tzw. parkietażu Penrose’a. Jest również świetnym popularyzatorem nauki – napisał takie książki jak „Nowy umysł cesarza", „Cienie umysłu", „Droga do rzeczywistości" czy „Cykle czasu".

scroll to top