9 sierpnia

Tego dnia, w 1776 roku, urodził się Amedeo Avogadro, włoski fizyk. Właściwie to jedna z najważniejszych osób, która odegrała rolę przy tworzeniu atomistycznej teorii materii. Wprowadził pojęcia gramoatomu i gramocząsteczki. Opracował też metodę wyznaczania masy cząsteczkowej. To właśnie on zapostulował, że w jednym molu gazu jest ta sama liczba cząsteczek, której wartość jest jedną z podstawowych wartości fizycznych – stała Avogadro.

Również tego dnia, w 1911 roku, na świat przyszedł William Alfred Fowler, amerykański astrofizyk. Zajmował się badaniami z zakresu fizyki jądrowej pod kątem ewolucji gwiazd. Za swoje badania dotyczące kosmicznej nukleosyntezy otrzymał Nagrodę Nobla w 1983 roku.

Także tego dnia, ale w 1927 roku, urodził się Marvin Minsky. Był naukowcem, który zajmował sztuczną inteligencją oraz kognitywistyką, jednak dla fizyków i chemików najbardziej jest znany za opracowanie i skonstruowanie mikroskopu konfokalnego, który umożliwia rekonstruowanie przestrzennych obrazów o powiększonym kontraście i lepszej rozdzielczości względem tradycyjnej mikroskopii.

scroll to top