Tego dnia, w 1635 roku, urodził się Robert Hooke, angielski fizyk, inżynier, astronom i przyrodnik. Uznawany za jednego z największych eksperymentatorów swoich czasów. To jego nazwiskiem zostało nazwane podstawowe prawo elastyczności. Jako pierwszy opisał Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu. Delikatnie rzecz ujmując, Hooke miał na pieńku z Newtonem, zarzucając mu przywłaszczenie kilku odkryć, co często prowadziło do zażartych sporów. Gdy odkrywca prawa powszechnego ciążenia został prezesem Towarzystwa Królewskiego, kazał zniszczyć wszystkie portrety Hooke’a oraz część jego prac oraz instrumentów.
Również tego dnia, w 1853 roku, urodził się Hendrik Lorentz, holenderski fizyk. Zapoczątkował elektronową teorię budowy materii, prowadził badania z zakresu elektromagnetyzmu wyjaśniając m.in. zjawisko przewodności elektrycznej. Wprowadził słynne transformacje, które zastosowano w szczególnej teorii względności. Za wyjaśnienie zjawiska rozszczepienia linii widmowych w polu magnetycznym odebrał Nagrodę Nobla w 1902 roku (wraz ze swoim studentem Pieterem Zeemanem – odkrywcą tego zjawiska).
I na dokładkę, tego dnia, w 1898 roku, Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie ogłosili odkrycie polonu. W ten sposób Maryśka zapewniła sobie drugą Nagrodę Nobla, którą odbierze 13 lat po odkryciu tego pierwiastka 😉