19 września

Tego dnia, w 1908 roku, urodził się Victor Weisskopf, austriacko-amerykański fizyk teoretyk. Można mu pozazdrościć kontaktów – współpracował z Wernerem Heisenbergiem, Erwinem Schrödingerem, Wolfgangiem Paulim oraz Nielsem Bohrem 😉
Weisskopf podczas II WŚ brał udział w projekcie Manhattan, a w latach 1961-1965 był dyrektorem CERN-u. Zajmował się teorią kwantów, zwłaszcza elektrodynamiką kwantową. Prawidłowo opisał zjawisko nazywane dzisiaj przesunięciem Lamba, ale nie do końca był pewien swoich wyników więc ich nie opublikował na czas. A szkoda, może otrzymałby Nagrodę Nobla, a tak na swoim koncie ma m.in. Narodowy Medal Nauki (National Medal of Science) oraz Nagrodę Wolfa.

Również tego dnia, w 1926 roku, urodził się Masatoshi Koshiba, japoński fizyk. Detektory neutrin Kamiokande i SuperKamiokande (takie duże zbiorniki z ultra czystą wodą, które umiejscowione są pod ziemią) – to właśnie jego sprawka.
To dzięki SuperKamiokande zauważono, że liczba neutrin słonecznych nie za bardzo zgadza się z teoretycznymi założeniami, co doprowadziło ostatecznie do odkrycia oscylacji tych maleństw, czyli stwierdzenia, że mają masę.
Za swój wkład w badania i detekcję neutrin wraz z Raymondem Davisem w 2002 roku odebrał Nagrodę Nobla.

Także tego dnia, ale w 1961 roku, urodził się Artur Ekert, polski fizyk. Swoje badania prowadzi w zakresie podstaw mechaniki oraz informatyki kwantowej. Rozwinął koncepcję kryptografii kwantowej opartej na zjawisku splątania oraz opracował metody wykorzystania tych kubitowych urządzeń do obliczeń. Zaproponował też stabilniejsze kwantowe bramki logiczne.

scroll to top