31 sierpnia

Tego dnia, w 1663 roku, urodził się Guillaume Amontons, francuski fizyk. Zajmował się właściwościami gazów i zjawiskiem tarcia, określany jest jako pionier trybologii. Skonstruował termometr gazowy, a także odkrył proporcjonalność ciśnienia powietrza do temperatury i na tej podstawie wprowadził także pojęcie temperatury zera bezwzględnego. W fizyce ma swoje 3 prawa dotyczące tarcia.

Również tego dnia, w 1821 roku, urodził się Hermann von Helmholtz, niemiecki lekarz, fizjolog i fizyk. Człowiek orkiestra – zajmował się medycyną, mechaniką, akustyką, termodynamiką, światłem, elektrycznością i magnetyzmem. Sformułował także prawo zachowania energii. Należał do tzw. „berlińskiej szkoły fizjologów", która próbowała odnieść prawa fizyki do tego jak działają organizmy żywe, w ten sposób ta zacna ekipa zapoczątkowała współczesną biofizykę.
W termodynamice uwieczniony został pod terminem „energia swobodna Helmholtza", a w akustyce ma swój rezonator 😉

Z kolei tego dnia, w 1949 roku, urodził się Hugh David Politzer, amerykański fizyk teoretyk. Zajmował się opisem asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań, dzięki której można tłumaczyć dlaczego nie występują w przyrodzie swobodne kwarki. Za swoje badania, w 2004 roku, wraz z Frankiem Wilczkiem i Davidem Grossem, otrzymał Nagrodę Nobla.

scroll to top