Tego dnia, w 1754 roku, urodził się Joseph Louis Proust, francuski chemik. Odkrył jedno z najbardziej fundamentalnych praw w chemii – tzw. prawo stosunków stałych, co dało podwaliny pod teorię atomistyczną opracowaną przez Daltona.
Swoją drogą, później okazało się, że istnieją pewne cząsteczki, które nie spełniają tego prawa. Chodzi o związki niestechiometryczne, czyli tzw. bertolidy 😉
Również tego dnia, w 1905 roku, urodził się Georg Placzek, czeski fizyk. Prowadził badania teoretyczne nad zagadnieniami fizyki jądrowej oraz spektroskopii molekularnej, a zwłaszcza nad rozpraszaniem ramanowskim (teoria Placzka). Współpracował z takimi gwiazdami nauki jak Hans Bethe, Edward Teller, Rudolf Peierls, Werner Heisenberg, Victor Weisskopf, Enrico Fermi, Niels Bohr, Otto Frish, Lev Landau, Edoardo Amaldi, Emilio Segrè i Leon van Hove. W efekcie był na przykład w zespole, który wyjaśnił jak można uran 235 wykorzystać do reakcji łańcuchowej. Nie powinno też dziwić, że znalazł się też w projekcie Manhattan.