23 marca

Tego dnia, w 1749 roku, urodził się Pierre Simon de Laplace, francuski matematyk, fizyk i astronom. Uznawany jest za współtwórcę teorii prawdopodobieństwa. Znacząco rozwijał też mechanikę klasyczną. Ma również ogromny wkład w powstawanie pierwszej naukowej hipotezy powstania Układu Słonecznego – tzw. mgławicy słonecznej. Zasugerował, że mogą istnieć gwiazdy o wystarczającej masie, aby nawet światło nie mogło wydostać się z ich pola grawitacyjnego – czyli obiekty, które nazywamy obecnie czarnymi dziurami. Wyznaczył też masę Saturna, różniącą się niewiele więcej niż 1% od obecnie przyjętej wartości. Jego nazwisko możemy spotkać w wielu terminach takich jak punkt, operator, kryterium, transformata, równanie czy nawet demon Laplace’a 😉

Również tego dnia, w 1882 roku, urodziła się Emmy Noether, niemiecka matematyczka. Nazywana jest jedną z najważniejszych kobiet w historii matematyki. Sam Einstein wielokrotnie zasięgał po jej rady. Noether wniosła ogromny wkład w algebrę abstrakcyjną i teorię pierścieni. Dla fizyków jednak najbardziej znana jest z fundamentalnego twierdzenia, wiążącego symetrie z zasadami zachowania wielkości fizycznych, czyli Twierdzenie Noether właśnie.

Także tego dnia, ale w 1912 roku, urodził się Wernher von Braun, niemiecki inżynier. Jedna z najważniejszych osób jeżeli chodzi o powstanie i rozwój technik rakietowych, a przez to i programu kosmicznego, w tym programu Apollo. Zanim jednak wysłał człowieka na Księżyc, jako oficer SS, przyczynił się do wysłania na tamten świat tysięcy ludzi, którzy zginęli najpierw podczas przymusowych prac przy konstrukcji V-2, której był współtwórcą, a później w wyniku bojowego zastosowania rakiety podczas II WŚ. Po wojnie, został przerzucony w ramach operacji „"Spinacz"" do USA, gdzie pracował dla armii amerykańskiej w programie balistycznym. Jednak tym razem, mógł także zajmować się wykorzystaniem techniki rakietowej nie tylko do celów militarnych. W ten sposób skonstruował rakietę Jupiter C, która wniosła na orbitę pierwszego amerykańskiego satelitę (Explorer-1). Był również jednym z współtwórców NASA, gdzie pełnił funkcję kierowniczą. Jako pionier ery kosmicznej, miał ogromny wkład w powstanie wieloletniej strategii podboju kosmosu. Dzięki niemu też możliwe było zrealizowanie programu Apollo – zaprojektował rakietę Saturn-V.

scroll to top