18 września

Tego dnia, w 1752 roku, urodził się Adrien-Marie Legendre, francuski matematyk. Zajmował się statystyką, analizą matematyczną, teorią liczb, a także geodezją. Dla matematyki zrobił wiele, fizycy jednak najbardziej będą go kojarzyć jako tego, który opracował metodę najmniejszych kwadratów oraz wielomiany i funkcje stowarzyszone nazywane jego nazwiskiem.

Również w tym dniu, w roku 1819, urodził się Jean Bernard Léon Foucault, francuski fizyk i matematyk. To właśnie on jest autorem chyba najsłynniejszego wahadła, którym ostatecznie udowodnił że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Jako jeden z pierwszych dokonał również dokładnego pomiaru prędkości światła, który oszacował na 298 000 km/s (czyli „pomylił się" o niecały 1%). Mało tego, skonstruował żyroskop, fotometr i pryzmat polaryzacyjny. Foucault odkrył również zjawisko prądu wirowego, który powstaje w przewodniku, na który działa zmienne pole magnetyczne.

Także tego dnia, w 1907 roku, urodził się Edwin Mattison McMillan, amerykański chemik i fizyk jądrowy. Współpracował z Ernestem Lawrence’em przy budowie cyklotronu, brał też udział w projekcie Manhattan. Jego badania nad produktami przemian jądrowych doprowadziły go do wytworzenia w 1940 roku nowego pierwiastka – Neptuna (nazwa dlatego, bo jest w układzie okresowym zaraz po Uranie). Za odkrycia w chemii transuranowców, wraz Glennem Seaborgiem w 1951 roku otrzymał Nagrodę Nobla z chemii.

scroll to top