Marsbee – rój dronów do eksploracji Marsa

marsbee-1.jpg

Gdzie łazik nie może, tam NASA drony pośle. Amerykańska agencja kosmiczna zapowiedziała wsparcie finansowe dla projektu Marsbee – czyli dosłownie rój małych dronów, które mają wspomóc badanie Czerwonej Planety. Chociaż do samej realizacji projektu jeszcze trochę czasu (prototyp dopiero powstanie), warto zapoznać się z „powietrzną” wersją eksploracji Marsa. 

Grant w ramach programu NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts) otrzymali badacze z University of Alabama, którzy przy współpracy z japońskim zespołem pracują nad konstrukcją mikro-dronów (MAV – Micro Air Vehicle), przypominających nieco trzmiele. W przeciwieństwie do klasycznych dronów używających śmigieł, „marsjańskie pszczoły” mają unosić się, tak jak owady, za pomocą ruchu skrzydeł. Jak tłumaczą naukowcy, inspirowane naturą rozwiązanie jest wydajniejsze jeżeli chodzi o aerodynamikę i oszczędzanie energii w warunkach marsjańskich. Zespół naukowców z USA ma zająć się modelowaniem i analizą lotu w rozrzedzonej atmosferze Marsa, natomiast Japończycy mają zająć się konstrukcyjną częścią projektu.

Zastosowanie tego typu dronów ma wiele zalet – przede wszystkim oszczędność – można w ten sposób zredukować masę i wymiary „ładunku” potrzebnego do przetransportowania na Marsa. Zarządzający komunikacją łazik-matka, zaopatrzony w panele słoneczne, byłby miejscem do ładowania MAV-ów, co pozwala na ich wielokrotnie użycie. Sama idea „roju”, czyli wykorzystania wielu dronów równocześnie, zapewnia, że w nawet w przypadku uszkodzenia kilku sztuk, badania będą kontynuowane. Natomiast w porównaniu z prędkością poruszania się tradycyjnych łazików, możemy eksplorować o wiele większe obszary powierzchni planety i jej atmosfery w o wiele krótszym czasie.

Faza pierwsza grantu NIAC zakłada finansowanie w wysokości 125000 USD na okres 9 miesięcy. Jeżeli przeprowadzone „studium wykonalności” zakończy się sukcesem, jest szansa na dofinansowanie w fazie drugiej.

źródło: https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/niac/2018_Phase_I_Phase_II/Marsbee_Swarm_of_Flapping_Wing_Flyers_for_Enhanced_Mars_Exploration

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

scroll to top