Latający cyrk fizyki – Patronat OgarniamFizykę.pl

latajacy-cyrk-fizyki.jpg

Z przyjemnością informujemy, że objęliśmy patronatem nietuzinkową książkę, a mianowicie „Latający cyrk fizyki" autorstwa Jearla Walkera (tego samego, który jest współautorem, wraz z Davidem Hallidayem i Robertem Resnickiem słynnych „Podstaw Fizyki„). Oznacza to, że szykuje się fizyka w jak najbardziej przyswajalnej formie, z dawką humoru i przykładami, czyli coś co lubimy najbardziej 😉

Fizyka to wielkie wyzwanie, ale również świetna zabawa. To najciekawszy na świecie przedmiot, gdyż mówi o tym, jak świat naprawdę działa. Tymczasem większość podręczników fizyki jest niemal całkiem pozbawiona informacji o związkach fizyki z otaczającym nas światem. Cała przyjemność studiowania fizyki gdzieś więc umyka.
–Jearl Walker

Podczas swej działalności wykładowcy, demonstratora i popularyzatora fizyki (także w licznych wykładach i pokazach fizycznych na różnych uczelniach amerykańskich oraz w wielu występach radiowych i telewizyjnych) Jearl Walker stał się prawdziwym kolekcjonerem przykładów, doświadczeń, ciekawostek, historyjek i faktów, świadczących o tym, że „fizyka jest wszędzie”, że niemal wszystko, co dzieje się wokół nas, można wyjaśnić na podstawie wiedzy z zakresu fizyki.

Te właśnie przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty oraz ich wyjaśnienia na podstawie pojęć i praw fizyki są zawarte w recenzowanej książce „The Flying Circus of Physics„. Jak pisze autor, książka powstała w związku z zainteresowaniem zawartością jego „kolekcji” ze strony studentów oraz jego kolegów – wykładowców i asystentów.

Książka dzieli się na siedem części, poświęconym ruchom, płynom, dźwiękom, ciepłu, elektryczności i magnetyzmowi, optyce oraz widzeniu. Zawiera kilkaset historyjek, które składają się z omówienia sytuacji, pytań do czytelnika oraz raczej zwięzłej odpowiedzi autora. Oto kilka przykładów:

  • Czy można rozpalić ogień za pomocą lodu?
  • Dlaczego tuż przed uderzeniem tornada (trąby powietrznej) niebo robi się zielone?
  • W jaki sposób elektryczny węgorz wytwarza pole elektryczne?
  • Dlaczego mokry piasek jest ciemniejszy od suchego?
  • Co jest przyczyną mirażu oazy?
  • Dlaczego gwiazdy migoczą?
  • Czy można jeździć samochodem po suficie?

Wszystkie odpowiedzi mają podłoże naukowe, jednak Autor dołożył wszelkich starań, aby Czytelnik niezajmujący się na co dzień fizyką nie znużył się, a być może i pokochał „tę prawdziwą królową nauk”.

Zebrane w książce historyjki te są bardzo różne – jedne całkiem proste, a inne bardzo skomplikowane, jedne niezwykle pomysłowe, a inne cokolwiek wydumane. Wiele z nich dotyczy różnych dyscyplin sportu, ewolucji cyrkowych, katastrof budowlanych, lawin śniegowych i kamiennych, instrumentów muzycznych i akustyki, sopli lodowych i płatków śniegu, błyskawic i elektryczności statycznej, tęczy i kalejdoskopów oraz złudzeń optycznych. Siłą książki jest niezwykła mnogość zebranych historyjek oraz ich atrakcyjne i na ogół dowcipne przedstawienie.

Więcej informacji o książce znajdziecie pod tym linkiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

scroll to top