Gdzie szukać tekstów naukowych?

gdzie-szukac-tekstow-naukowych.jpg
W erze fake newsów, postprawdy i zalewania pseudonauką, rzetelne badania oraz publikacje naukowe giną pod masami niezweryfikowanych i często celowo zmanipulowanych artykułów i filmików pozujących na naukowe. W tym artykule podane zostały sprawdzone miejsca, gdzie warto zacząć szukać wiedzy. Lista ta zapewne będzie się rozrastać 😉

Google Scholar

Google Scholar to jedna z najbardziej podstawowych wyszukiwarek poświęcona publikacjom naukowym. Mamy tutaj możliwość nie tylko szukania po tytułach, ale także po autorach, słowach kluczowych i zakresie dat.

arXiv

Wyszukiwarka naukowych preprintów, głównie z zakresu fizyki, matematyki (w tym finansowej), informatyki, elektrotechniki, biologii, statystyki oraz ekonomii. Dostęp jest w pełni otwarty, jednak trzeba liczyć się z tym, że publikacje mogą być jeszcze niezrecenzowane, mimo że są dodane przez zaufanych autorów.

BioRxiv

Podobnie jak wymieniony wcześniej arXiv, jest to wyszukiwarka naukowych preprintów, gdzie główną tematyką są szeroko pojęte nauki biologiczne (27 działów, min. biologia molekularna, paleontologia, weterynaria, biologia syntetyczna, bioinformatyka, neuronauka).

Web of Science

Dawniej znana jako Web of Knowledge, bardzo dokładna wyszukiwarka zarówno prac naukowych jak i czasopism. Do pełnej funkcjonalności wymagana jest rejestracja swojego konta, bez logowania możemy szukać tylko journale [LINK].

Science Direct

Bardzo bogata w zasoby platforma zrecenzowanych publikacji wydawanych przez Elsevier, będącym jednym z największych wydawnictw naukowych na świecie.

Springer Link

Kolejna, bardzo bogata w zasoby materiałów naukowych platforma, tym razem od wydawnictwa Springer.

PubMed

Największa wyszukiwarka publikacji dotyczących tematów związanych z medycyną i naukami o życiu.

IEEE Xplore

Wyszukiwarka publikacji skoncentrowana na tematyce związanej z elektroniką, informatyką oraz zagadnieniami inżynieryjnymi.

PLOS

PLOS czyli Public Library of Science to non-profitowy wydawca Open Access koncentrujący się na naukach o życiu – od biologii molekularnej, przez ekologię, a na medycynie kończąc.

CiteSeerX

Wyszukiwarka prac naukowych dotyczących szeroko pojętej informatyki (computer science)

AGRICOLA

Katalog i wyszukiwarka dotycząca agrofizyki i rolnictwa.

ERIC

ERIC, czyli Education Resources Information Center, to wyszukiwarka materiałów dotyczących edukacji. Można znaleźć tutaj zarówno artykuły dla dydaktyków jak i opracowania dla uczniów.

NASA Scientific and Technical Information

NASA STI to źródło wiedzy na temat rezultatów szeroko pojętych działań amerykańskiej agencji kosmicznej.

Astrophysics Data System

Wyszukiwarka dedykowana astronomom i astrofizykom.

ResearchGate

Serwis społecznościowy dla naukowców. Bardzo często przeszukując jego zasoby można trafić na udostępnione publikacje oraz dyskusję między badaczami. Znacząco też ułatwia bezpośredni kontakt z autorami.

Academia

Kolejny warty polecenia serwis społecznościowy dla naukowców, gdzie można znaleźć zarówno publikacje, porady od naukowców oraz śledzić trendy w świecie nauki.
scroll to top