Tego dnia, w 1728 roku, urodził się Johann Heinrich Lambert, szwajcarski matematyk, fizyk i astronom. Udowodnił, że liczba pi jest niewymierna, a do fizyki wprowadził tzw. prawo Lamberta, które określa zależność natężenia światła od kierunku propagacji fali. Znajdziemy go także w prawie Lamberta-Beera dotyczącego pochłaniania światła
Również, tego dnia tyle że w roku 1743, urodził się Antoine Lavoisier. Francuski chemik i fizyk. Właściwie to dzięki niemu powstała współczesna chemia. Sformułował po raz pierwszy prawo zachowania masy, wykazał że tlen jest niezbędny przy spalaniu, a także wykazał, że woda składa się z wodoru i tlenu. Obalił starożytną teorię żywiołów oraz teorię flogistonu. Swoimi precyzyjnymi pomiarami mas substratów i produktów reakcji chemicznych dał podwaliny pod atomistyczną teorię Daltona. Niestety, tak wielki umysł zgasiła rewolucja francuska poprzez ścięcie głowy, gdzie – nie bójmy się tego słowa użyć – banda kretynów skazała Lavoisiera na śmierć, za to że był poborcą podatkowym, argumentując, że „Republika nie potrzebuje uczonych"
Także 26 sierpnia, ale w 1882 roku, urodził się James Franck, niemiecki fizyk. Zajmował się głównie fizyką atomową i mechaniką kwantową. Jest współautorem zasady dotyczącej przejść elektronowo-oscylacyjnych w cząsteczkach nazywanej po prostu zasadą Francka-Condona. W 1913 roku przeprowadził słynne doświadczenie (Francka-Hertza), które potwierdziło istnienie dyskretnych stanów stacjonarnych poprzez bombardowanie elektronami przy zmiennym napięciu (energii kinetycznej). Za to doświadczenie w 1925 roku wraz z Gustavem Hertzem odebrał Nagrodę Nobla.
Również tego dnia, w 1918 roku, na świat przyszła Katherine Johnson, amerykańska matematyczka. Pracując w NASA jako technolożka lotnictwa i kosmonautyki zajmowała się obliczaniem okien startowych oraz trajektorii lotów kosmicznych w trakcie programów Mercury i Apollo. Była w tym tak dobra, że przed rozpoczęciem pierwszego amerykańskiego lotu orbitalnego, pilotujący statkiem John Glenn zażądał, aby obliczenia komputera zostały sprawdzone przez Katherine. Jej rachunki nie tylko pozwoliły na pierwsze lądowanie człowieka na Ksieżycu, ale także przygotowane przez nią awaryjne karty nawigacyjne umożliwiły bezpieczny powrót na Ziemię astronautów podczas misji Apollo 13. Jej matematyczny talent i doświadczenie wsparły również program lotów wahadłowców.
W 2015 Katherine Johnson otrzymała Prezydencki Medal Wolności.