Tego dnia, w 1877 roku, urodził się Henry Norris Russell, amerykański fizyk i astronom. Wykazał (niezależnie od Ejnara Hertzsprunga) relację pomiędzy jasnością gwiazdy a jej typem widmowym, dzięki czemu mamy teraz wykres klasyfikacji gwiazd nazywany diagramem Hertzsprunga-Russella. Z kolei wraz Frederickiem Saundersem odkrył i opisał w atomie sprzężenie momentów pędu: orbitalnego i spinowego, co nazywane jest sprzężeniem LS lub po prostu Russella-Saundersa. Na podstawie analizy widmowej, wysnuł wniosek, że głównym składnikiem gwiazd jest wodór.
Również tego dnia, w 1897 roku, na świat przyszedł Andrzej Sołtan, polski fizyk. Właściwie to jeden z pionierów badań jądrowych w naszym kraju. Przed II WŚ, podczas stażu w USA zapoznał się z techniką konstruowania akceleratorów, a badania nad reakcjami jądrowymi, doprowadziły go wraz z Horacem Cranem i Charlesem Lauritsenem do uzyskania po raz pierwszy sztucznego strumienia neutronów. Jest założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Badań Jądrowych w Świerku. Był także współzałożycielem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja).
W astrofizyce możemy go również spotkać w twierdzeniu Vogta-Russella dotyczącego równowagi hydrostatycznej i termicznej gwiazdy.
Na jego cześć został nazwany Instytut Problemów Jądrowych, a także akcelerator liniowy protonów 😉