Tego dnia, w 1776 roku, urodził się Peter Barlow, angielski matematyk i fizyk. Zajmował się optyką, magnetyzmem i elektrycznością (wtedy jeszcze traktowano te zjawiska jako odrębne). Skonstruował prototyp silnika elektrycznego. Astronomom i fotografom znany jest z achromatycznej soczewki nazwanej jego imieniem. Matematycy mogą go kojarzyć z „tablic Barlowa", w której podał kwadraty, sześciany, pierwiastki kwadratowe, odwrotności i logarytmy wszystkich liczb z zakresu 1-10000.
Również tego dnia, w 1889 roku, urodził się Wojciech Rubinowicz, polski fizyk teoretyk. Jego prace dotyczyły głownie teorii dyfrakcji i kwantowej teorii promieniowania. Uznanie przyniosło mu odkrycie reguł wyboru dla przejść kwantowych w atomach oraz opracowanie teorii promieniowania kwadrupolowego. To właśnie m.in. jego prace naprowadziły Alfreda Kastlera na odkrycie zjawiska pompowania optycznego, co umożliwiło budowę lasera.
Napisał wraz z Wojciechem Królikowskim świetną książkę do mechaniki teoretycznej, z którą zapewne już się zapoznaliście, albo zapoznacie jeżeli studiujecie kierunki związane z fizyką 😉