Gdzie szukać tekstów naukowych?

gdzie-szukac-tekstow-naukowych.jpg

W erze fake newsów, postprawdy i zalewania pseudonauką, rzetelne badania oraz publikacje naukowe giną pod masami niezweryfikowanych i często celowo zmanipulowanych artykułów i filmików pozujących na naukowe. W tym artykule podane zostały sprawdzone miejsca, gdzie warto zacząć szukać wiedzy. Lista ta zapewne będzie się rozrastać 😉

Google Scholar

Google Scholar to jedna z najbardziej podstawowych wyszukiwarek poświęcona publikacjom naukowym. Mamy tutaj możliwość nie tylko szukania po tytułach, ale także po autorach, słowach kluczowych i zakresie dat.

arXiv

Wyszukiwarka naukowych preprintów, głównie z zakresu fizyki, matematyki (w tym finansowej), informatyki, elektrotechniki, biologii, statystyki oraz ekonomii. Dostęp jest w pełni otwarty, jednak trzeba liczyć się z tym, że publikacje mogą być jeszcze niezrecenzowane, mimo że są dodane przez zaufanych autorów.

Web of Science

Dawniej znana jako Web of Knowledge, bardzo dokładna wyszukiwarka zarówno prac naukowych jak i czasopism. Do pełnej funkcjonalności wymagana jest rejestracja swojego konta, bez logowania możemy szukać tylko journale [LINK].

Science Direct

Bardzo bogata w zasoby platforma zrecenzowanych publikacji wydawanych przez Elsevier, będącym jednym z największych wydawnictw naukowych na świecie.

Springer Link

Kolejna, bardzo bogata w zasoby materiałów naukowych platforma, tym razem od wydawnictwa Springer.

PubMed

Największa wyszukiwarka publikacji dotyczących tematów związanych z medycyną i naukami o życiu.

IEEE Xplore

Wyszukiwarka publikacji skoncentrowana na tematyce związanej z elektroniką, informatyką oraz zagadnieniami inżynieryjnymi.

PLOS

PLOS czyli Public Library of Science to non-profitowy wydawca Open Access koncentrujący się na naukach o życiu – od biologii molekularnej, przez ekologię, a na medycynie kończąc.

CiteSeerX

Wyszukiwarka prac naukowych dotyczących szeroko pojętej informatyki (computer science)

AGRICOLA

Katalog i wyszukiwarka dotycząca agrofizyki i rolnictwa.

ERIC

ERIC, czyli Education Resources Information Center, to wyszukiwarka materiałów dotyczących edukacji. Można znaleźć tutaj zarówno artykuły dla dydaktyków jak i opracowania dla uczniów.

NASA Scientific and Technical Information

NASA STI to źródło wiedzy na temat rezultatów szeroko pojętych działań amerykańskiej agencji kosmicznej.

Astrophysics Data System

Wyszukiwarka dedykowana astronomom i astrofizykom.

ResearchGate

Serwis społecznościowy dla naukowców. Bardzo często przeszukując jego zasoby można trafić na udostępnione publikacje oraz dyskusję między badaczami. Znacząco też ułatwia bezpośredni kontakt z autorami.

Academia

Kolejny warty polecenia serwis społecznościowy dla naukowców, gdzie można znaleźć zarówno publikacje, porady od naukowców oraz śledzić trendy w świecie nauki.

scroll to top